Tudod, mely adatról beszélnek az emberek legnehezebben?
Ez határozottan a testsúly. Főleg azért, mert az életkoroddal vagy mondjuk a magasságoddal ellentétben ezt a dolgot befolyásolhatod.
Nem meglepő tehát, hogy időnként mindenki elgondolkodik rajta titokban, mennyi is az ideális testsúlya.
Többféle módon juthatsz ehhez az adathoz. Közülük legkiemelkedőbb a testtömeg index, melyet az alábbi kalkulátor segítségével tudsz meghatározni.
BMI | KATEGÓRIA |
18,5 alatt | kóros soványság |
18,5–24,99 | normál testsúly |
25–29,99 | túlsúly |
30,0–34,99 | I. fokú elhízás |
35,0–39,99 | II. fokú elhízás |
40 felett | III. fokú elhízás |
A testtömeg index (BMI) egy olyan adat, amely a testsúly és a testmagasság négyzetének arányát veszi alapul. Megállapíthatod belőle, hogy mi is a helyzet a testsúlyoddal.
A kapott érték segítségével a fenti táblázatból megtudhatod, hogy testsúlyod túl alacsony, optimális, esetleg túlsúllyal küzdesz-e.
Ha arra a következtetésre jutsz, hogy testtömeg indexed jelentősen eltér a kívánt kategóriától, akkor a fenti kalkulátor segítségével gyorsan kiderítheted, hány kilogrammot kellene leadnod vagy esetleg híznod.
Hogyan lehet ezt megtudni? Úgy, hogy az egyenlet egyedüli befolyásolható változóját – tehát a testsúly értékét – addig változtatod, amíg nem kapsz számodra optimális értéket.
Így könnyen megtudhatod, milyen messze vagy valójában az ideális testsúlyodtól.
A fő kérdés azonban az, hogy ezek az információk valóban pontosak-e.
Igaz ugyan, hogy a testsúlyt illetően a testtömeg indexet már régóta megbízható adatnak tekintik. Figyelmeztetlek azonban, hogy a módszernek van néhány hiányossága is.
A BMI célja alapvetően az emberek széleskörű tájékoztatása volt.
Összefüggés van ugyanis a magas testtömeg index és bizonyos betegségek fellépésének nagyobb valószínűsége között, de ez azonban korántsem elegendő az ideális testsúly meghatározásához.
Emellet maga a képlet is, amellyel kiszámíthatod a BMI-t, meglehetősen egyszerű:
BMI = testsúly (kg) / (testmagasság (m))2
Azonnal láthatod, hogy az egyenlet csak a súlyt és a magasságot veszi figyelembe, ami korántsem elég ahhoz, hogy felvázolja az egyén valós állapotát.
Ne feledd, hogy közérzeted, egészséged és testalkatod szempontjából fontos szerepet játszik az izomtömeg, a testben lévő vízmennyiség aránya, a genetika, de a tervek, célok és még sok minden más is.
Annak a személynek az ideális testsúlya, aki maratont szeretne futni, vagy pedig azé, aki izmosabb testalkatra vágyik, azonos testmagasság ellenére is mindenképpen eltérő lesz.
A hiányosságokat illetően azonban nem ez az egyedüli gond.
A fentieken kívül további probléma merül fel, mert a BMI nem tesz különbséget férfiak és nők között. Bár ugyanazon testtömeg index esetén általában zsírarány-különbségek állnak fenn, ezt egy táblázat sem veszi figyelembe. Egyértelmű viszont, hogy az életminőség szempontjából pontosan a zsírarány játszik rendkívül fontos szerepet.
Ugyanakkor az egyéni kívánságok is nagyon eltérőek. Különösen a férfiak és a nők kívánságainak összehasonlítása esetén.
Ezért ne hagyd, hogy megtévesszenek azok a kalkulátorok, amelyeknél nemedet is megadhatod, hisz a kiválasztott lehetőségtől (férfi/nő) függetlenül az eredménynél ezt nem veszik figyelembe. Ez félrevezetés, tehát jó, ha tisztában vagy vele.
És még egy fontos figyelmeztetés …
A fentieken kívül meg kell jegyezni, hogy a BMI az életkor előrehaladtával nem változik.
Ez viszont további kockázatot jelenthet.
Nagy ugyanis a valószínűsége annak, hogy az egyén az életkor előrehaladtával veszít izomtömegéből. Ha viszont testsúlya emellett változatlan marad, az azt jelenti, hogy a különbséget minden bizonnyal a zsírfelesleg növekvő részaránya „fedezi”.
Éppen ezért nagyon fontos felhívni a figyelmet erre a szabályra, mert saját meglepetésükre egyre többen tapasztalnak közérzetromlást, a változatlan BMI ellenére.
Ez annyit jelent, hogy tekintet nélkül a testösszetételre, az izomtömeg és a zsír aránya kimondottan fontos szerepet játszik.
Mi van a BMI-vel gyermekek esetén?
Őszintén szólva …
Az ideális testsúly kiszámításának ez a módja a kicsik esetében sem igen szerencsés. Igaz ugyan, hogy a gyermekek testtömeg-index szerinti besorolása eltér a felnőttekétől, de ennek ellenére meglehetősen hiányos. Figyelembe veszi ugyan az életkort és a nemet, de a kategóriák nagyon általánosak és nem mutatnak reális képet a lakosságról.
Ezért azt javaslom neked, hogy teljesen más módon próbáld meghatározni a számodra ideális kg-t.
Figyelj …
Igaz, hogy ismerünk bizonyos javaslatokat és irányelveket, de szerintem nem létezik olyan kalkulátor, amely pontosan megmondaná, hány kilónak kellene lenned.
Egyszerűen azért, mert csakis te tudod, hogy érzed magad a bőrödben, egészségügyi problémák nélkül.
Ahelyett, hogy az ideális testsúlyon törnéd a fejed, hallgass önmagadra és testedre, majd összpontosíts a következő lépésre.
Függetlenül attól, hogy érzed magad az átalakulásod során, majd csak idővel fog kiderülni, hogy mi a legjobb neked. Pillanatnyilag egyáltalán nem számít, hogy 70, 68 vagy 65 kilóról beszélünk, a lényeg, hogy a mutató jó irányba kezdjen mozdulni.
Lényegtelen, hogy mit szeretnél elérni – a mértéktartó, egészséges és változatos étrend játszik kulcsfontosságú szerepet a siker útján, gyógyszerekre semmi szükség.
Szóval már alig várom, hogy elmondd mi a célod, és örömmel állok a rendelkezésedre.
Írj hozzászólást vagy küldj e-mailt: [email protected].
Gersi Mihály, az egészséges életmódról szóló Golden TREE portál társalapítója, melyet több, mint 100.000 olvasó látogat havonta, valamint a Tökéletes Edzés és a Tökéletes Étrend című sikerkönyvek szerzője.